VPSA vakum Oxygen gjenerator - China Hangzhou Polifonik Air Ndarja Pajisje

VPSA gjenerator vakum Oxygen

Përshkrim i shkurtër:

Parimi i punës i VPSA presion ritëm gjenerator adsorption oksigjenit 1. Komponentët kryesore në ajër janë të azotit dhe oksigjenit. Azotit dhe oksigjenit në ajër të ketë ecuri të ndryshme adsorption në zeolite (ZMS) në temperaturë mjedisi (oksigjeni mund të thithen nëpërmjet azotit). Azoti në molekulare aftësinë zeolite sitë adsorbimi është më shumë se oksigjenit (jon nitrogjenit dhe sipërfaqes sitë molekulare forcë të fortë), kur presionin e ajrit në një shtet me një molekulare adsorptio zeolite sitë adsorbent ...


 • FOB Çmimi: US $ 0.5 - 9,999 / copë
 • Min.urdhër Sasia: 100 Copë / copë
 • Furnizimi Aftësia: 10000 Copë / copë në muaj
 • Port: Shenzhen
 • Termat pagesës: L / C, D / A, D / P, T / T
 • Detail Product

  Produkt Tags

  Parimi i punës i VPSA presion ritëm gjenerator adsorption oksigjenit

  1. komponentet kryesore në ajër të azotit dhe oksigjenit. Azotit dhe oksigjenit në ajër të ketë ecuri të ndryshme adsorption në zeolite (ZMS) në temperaturë mjedisi (oksigjeni mund të thithen nëpërmjet azotit). Azoti në molekulare aftësinë zeolite sitë adsorbimi është më shumë se oksigjenit (jon nitrogjenit dhe sipërfaqes sitë molekulare forcë të fortë), kur presionin e ajrit në një shtet me një molekulare shtrat zeolite adsorbimi sitë adsorbent, azoti nga përthithjes molekulare sitë, më pak oksigjen nga përthithjes, përqëndrimit dhe të rrjedhin në shtrat adsorbimi fazës së gazit, oksigjenit dhe azotit me ndarjen per oksigjen. Kur sitë molekulare adsorbohet azotit te ngopjes, ajri ndalon dhe presioni i shtratit adsorbimi është reduktuar. Azoti thithet nga sitë molekulare është analizuar dhe sitë molekulare rigjenerohet dhe mund të ripërdoren. Oksigjeni mund të prodhohet vazhdimisht nga kalimi në mes të dy ose më shumë shtretër adsorption.

  Pika e vlimit e oksigjenit dhe azotit është afër, dhe të dy janë të vështira për të ndarë. Prandaj, presioni ritëm adsorption oksigjen-marrje pajisje mund të marrin vetëm 90-95% oksigjen (përqendrimi polar negative të oksigjenit është 95.6%, dhe pjesa tjetër është argon). Krahasuar me njësinë kriogjenik ndarjen e ajrit, ky i fundit mund të prodhojë më shumë se 99.5% koncentrim oksigjen.

  teknologji pajisje

  1. krevat adsorption e ritëm adsorption ndarjen e ajrit bimë oksigjen presion duhet të përmbajnë dy hapa të operimit; Adsorption dhe zgjidhja. Në mënyrë që të marrë gazin e produktit në mënyrë të vazhdueshme, më shumë se dy shtretër adsorption janë instaluar zakonisht në pajisje oksigjen-marrjes, dhe disa hapa të nevojshme ndihmëse janë vendosur edhe nga perspektiva e konsumit të energjisë dhe stabilitetit. Çdo shtrat adsorption në përgjithësi ka për të shkuar me hapa të tilla si adsorption, Decompression, pluhurave ose decompression rigjenerimin, t'i shtyer zëvendësimin dhe madje edhe të rritur presion, dhe operacionet përsëriten në mënyrë periodike. Në të njëjtën kohë, secili krevat adsorption është në hapa të ndryshme të operimit. Nën kontrollin e PLC, funksionimi i disa shtretër adsorption mund të koordinohet dhe të stivosur në hapat praktike, në mënyrë që pajisja presion ritëm adsorption mund të zhvillohen normalisht dhe të marrë gazin e produktit të vazhdueshme. Për procesin aktual të ndarjes, të komponenteve të tjera gjurmë në ajër gjithashtu duhet të merren parasysh. Kapaciteti adsorption e dioksid karboni dhe ujë në adsorbent zakonshme në përgjithësi është shumë më e madhe se ajo e azotit dhe oksigjenit, të cilat mund të hiqet duke plotësuar krevat adsorption me adsorbent përkatës (apo nga adsorbent oksigjen-marrjes vetë).

  Numri i kullave adsorption të nevojshme për pajisjet e prodhimit të oksigjenit varet nga shkalla e prodhimit të oksigjenit, performancës thithëse dhe procesin e projektimit. Stabiliteti Operacioni i funksionimit multi-kullë është relativisht e mirë, por investimi pajisje është relativisht e lartë. Trendi i tanishëm është që të përdorin sorbent shumë efikase e oksigjenit për të minimizuar numrin e kullave adsorption dhe për të përdorur periudha të shkurtra operative për të përmirësuar efikasitetin e njësisë dhe për të shpëtuar sa më shumë investime të jetë e mundur.

  Karakteristikat teknike

  1. Procesi i pajisjeve Simple

  2. Shkalla e prodhimit të oksigjenit është poshtë 10000m3 / h, dhe konsumi i energjisë është më i ulët dhe investimi është më i vogël;

  3. Shuma e ndërtimtarisë është i vogël, dhe periudha instalimi i pajisjes është më e shkurtër se ajo e pajisjes cryogenic;

  4. Kosto të ulët operative dhe mirëmbajtjen e pajisjeve;

  5. Pajisja ka një shkallë të lartë të automatizimit në operacion, i përshtatshëm dhe të shpejtë për të hapur dhe të ndaluar, dhe një numër i vogël i operatorëve;

  6. Pajisja ka stabilitet të fortë operacion dhe sigurinë e lartë;

  7. Operacion të thjeshtë, dhe pjesët kryesore janë të gjitha nga prodhuesit më të njohur ndërkombëtarisht;

  8. importuara sieves molekulare oksigjenit me performancë të lartë dhe jetë të gjatë shërbimit;

  9. fleksibiliteti Strong operacional (vija superior ngarkesës dhe shpejtësi të shpejtë konvertimit).

  teknike të treguesit

  Madhësia 1. Produkti: 100-10000nm3 / h

  2. Pastërtia Oxygen: 90-94% ose më e madhe, të cilat mund të rregullohen brenda 30-95% gamë sipas kërkesave të përdoruesit.

  3. konsumi fuqia e prodhimit të oksigjenit; kur pastërtia oksigjeni është 90%, konsumi energji të konvertohet në oksigjen pastër është 0.32-0.37kwh / m3

  presioni 4. Oksigjen: no më shumë se 20kpa (mund të presion)

  5. Fuqia: më e madhe se ose e barabartë me 95%


 • Previous:
 • Next:

 • produkteve të përafërta

  WhatsApp Online Chat!