ZBN Азот генератор - Кина Хангжу Поли Клима Поделба Опрема

ZBN Азот генератор

Краток опис:

Принцип на PSA притисок замав адсорпција одлуки азот машина опрема воздухот поделба Хангжу Поли Производство копродукции, Ltd е врз основа на принципот на притисок замав адсорпција, со висок квалитет на јаглерод молекуларно сито како адсорпција, под одреден притисок, производство на азот од воздухот. По чистење на сува компримиран воздух, под притисок на адсорпција и десорпција во вакуум adsorber. Поради аеродинамичен ефект, кислород стапка дифузија во молекуларната СИЕ јаглерод ...


 • ФОБ Цена: US $ 0,5 - 9999 / парче
 • Мин.нарачката Кол: 100 Парче / Парчиња
 • Набавка Способност: 10000 Парче / Парчиња месечно
 • Порт: Шенжен
 • Начин на плаќање: L / C, D / A, D / P, T / T
 • детали за производот

  Тагови производ

  Начело на PSA притисок замав адсорпција одлуки азот машина

  опрема воздухот поделба Хангжу Поли Производство копродукции, Ltd е врз основа на принципот на притисок замав адсорпција, со висок квалитет на јаглерод молекуларно сито како адсорпција, под одреден притисок, производство на азот од воздухот. По чистење на сува компримиран воздух, под притисок на адсорпција и десорпција во вакуум adsorber. Поради аеродинамичен ефект, кислород стапка дифузија во молекуларно сито јаглерод е многу поголема од онаа од азот, кислород и е првенствено adsorbed од страна на молекуларно сито јаглерод и азот е збогатен во фазата на гас. И тогаш притисокот беше намалена на нормален притисок, за адсорпција беше во прилог на кислород и други нечистотии. Општи поставки во системот на две адсорпција кули, една кула на адсорпција азот капацитет, од друга кула десорпција регенерација, преку програмата контролор Саладин за контрола на отворањето вентил за гас и затворање, така што циклусот две кули, со цел да се постигне континуирано производство на висок квалитет на азот цели. Целиот систем се состои од следниве компоненти: модул компресирана прочистување на воздухот, резервоарот за складирање на воздух, уред за одвојување кислород, азот, азот пуфер резервоарот.

  1, компоненти компримиран воздух за прочистување на

  компресорот за воздух за да им обезбеди на компримиран воздух прв помине во компресирана компоненти за прочистување на воздухот, компримиран воздух од филтерот за цевка за да се отстрани повеќето од масло, вода, прашина, замрзнување сушење дополнително додавање на вода, парична казна филтер за масло, прашина, а по во ултра прецизност филтер за длабоко прочистување. Според состојбата на системот, системот на воздухот поделба на воздухот е наменета за збир на компримиран воздух отстранување уред нафта, која се користи за да се спречи можноста за пенетрација на микро нафта и да се обезбеди доволна заштита за молекуларно сито јаглерод. Строга дизајнот на компоненти за прочистување на воздухот за да се обезбеди услугата живот на јаглерод молекуларно сито. По се третираат од страна на компонента, чист воздух може да се користи за инструмент воздух.

  22, складирање воздух резервоарот

  резервоарот за воздух е да се намали пулсира на протокот, пуфер; а со тоа намалување флуктуација на притисокот во системот, така што компресираниот воздух непречено преку компресирана компоненти прочистување на воздухот, со цел да се целосно да се отстранат вода нечистотии, намалување на следните PSA кислород товар единица поделба азот. Во исто време, во кулата апсорпција да се префрлат, исто така, обезбедува кратко време брзо се зголеми за голем број на компримиран воздух за ПСА кислород уред поделба азот, притисок адсорпција кулата брзо се зголеми на притисок на работа, да се обезбеди опрема сигурен и стабилна работа.

  3, уред за одвојување на кислород и азот

  Кулата адсорпција со посебни јаглерод молекуларно сито е А и Б. Кога чист компримиран воздух влегува влезот на кулата и тече низ јаглерод молекуларно сито да се стави крај на излезот, O2, CO2 и H2O се adsorbed и гас на азот се течеше од крајот на излезот на кулата адсорпција. По еден период на време, јаглерод молекуларно сито адсорпција кула А. Во тоа време, кула автоматски запре адсорпција, проток на воздух во кулата Б за производство на кислород, азот, и кула Регенерација на молекуларно сито. Регенерација на молекуларно сито се реализира од страна на брза потекло на кулата адсорпција на атмосферски притисок да се отстрани adsorbed O2, CO2 и H2O. Две колони беа наизменично adsorbed и обновен за да се заврши поделбата на кислород и азот, и континуирано производство на азот. На горенаведените процес се контролира од страна на програмскиот логички контролор (PLC). Кога излезот крајот на чистотата на големината азот постави вредност, на PLC програмот на, автоматски пропустливи вентил е отворена, неквалификувани автоматско празнење на азот, се осигура дека неквалификувани азот гас не тече. пропустливи гас при користење на бучава пригушувач моторот е помалку од 75dBA.

  4, азот тампон резервоар

  тампон резервоар на азот се користи за балансирање на притисок и чистотата на азотниот одделени од систем за издвојување на кислород азотниот атом за да се обезбеди континуирано снабдување на азот стабилна. Во исто време, во кулата апсорпција да се префрлат, таа се дел од гасот да наплаќаат адсорпција кула, апсорпција кула страна да помогне во зајакнувањето на, но, исто така, игра улога во заштитата на креветот волја, игра многу важна улога во процесот на помошни средства во процесот на работа.

  Технички индекс на одлуки азот машина:

  Проток: 3-1000Nm / h Чистота: 95% -99,9995%

  точката на росење: помалку од -40 степени C: прилагодлив притисок е помал од 0.6MPa

  Технички карактеристики на донесување на азот машина

  1 разумни внатрешни компоненти, за распределба на воздухот униформност, за да се намали влијанието на висока брзина на воздухот.

  2 Подобрување на процесот на дизајн, употреба на најдобри резултати.

  3 единствените мерки за заштита молекуларна сито за да го продолжи животот на јаглерод молекуларно сито.

  4 интелигентни испреплетени опрема неквалификувани азот за да се обезбеди квалитет на производот.

  5 проток опционални азот, автоматски систем за контрола, систем за далечински управувач.

  6 лесни за ракување, стабилна работа, со висок степен на автоматизација, може да се постигне беспилотни операција.

  Опсегот на примена на одлуки азот машина:

  Метал процесот на термичка обработка на заштитни гас, азот гас и различни типови на резервоари, хемиската индустрија за прочистување на гасовод, гума, пластични производи производство, храна индустрија издувниот кислород свежо-чување на пакувањето, пијалок индустрија и се покрива прочистување на гас, фармацевтската индустрија азотниот атом на азот наплаќа пакување и сад кислород издувниот, електронски компоненти и електронски процесот на производство на полупроводници индустрија и заштитни гас. Чистотата, проток и притисок може да се прилагоди за да се задоволат потребите на различни корисници.

  ZBO


 • Претходно:
 • Следно:

 • ПОВРЗАНИ ПРОИЗВОДИ

   WhatsApp Онлајн Chat!