VPSA вакуум кислород генератор - Кина Хангжу Поли Клима Поделба Опрема

VPSA генератор вакуум кислород

Краток опис:

Принцип на работа на VPSA притисок замав адсорпција кислород генератор 1. Главните компоненти во воздухот се азот и кислород. Азот и кислород во воздухот имаат различни перформанси адсорпција на зеолит (ZMS) на собна температура (кислород може да се апсорбира преку азот). Азот во зеолит способност молекуларно сито адсорпција е подобро од кислород (азот јон и молекуларно сито површина сила силна), кога притисокот на воздухот во состојба со зеолит молекуларно сито адсорпција adsorptio ...


 • ФОБ Цена: US $ 0,5 - 9999 / парче
 • Мин.нарачката Кол: 100 Парче / Парчиња
 • Набавка Способност: 10000 Парче / Парчиња месечно
 • Порт: Шенжен
 • Начин на плаќање: L / C, D / A, D / P, T / T
 • детали за производот

  Тагови производ

  Принцип на работа на VPSA притисок замав адсорпција кислород генератор

  1. Главните компоненти во воздухот се азот и кислород. Азот и кислород во воздухот имаат различни перформанси адсорпција на зеолит (ZMS) на собна температура (кислород може да се апсорбира преку азот). Азот во зеолит способност молекуларно сито адсорпција е подобро од кислород (азот јон и молекуларно сито површина сила силна), кога притисокот на воздухот во состојба со зеолит сито адсорпција адсорпција кревет молекуларна, азот со адсорпција молекуларно сито, помалку кислород од страна на адсорпција, концентрација и протокот во гас фаза адсорпција кревет, кислород и азот сепарација за кислород. Кога молекуларно сито азот adsorbs до заситување, воздухот се запре и притисокот на кревет адсорпција е намалена. На азот се апсорбира од страна на молекуларно сито е анализирана и молекуларно сито се регенерира и може да се користи. На кислород може да се произведени постојано со префрлување помеѓу две или повеќе адсорпција кревети.

  точката на вриење на кислород и азот е блиску, а двајца се тешко да се одвојат. Затоа, кислород одлуки уред за притисок замав адсорпција може да се добие само 90-95% кислород (поларна негативни концентрација на кислород е 95,6%, а остатокот е аргон). Во споредба со единицата за употреба при ниски температури воздухот поделба, вториот може да произведе повеќе од 99,5% концентрација на кислород.

  технологија уред

  1. кревет адсорпција на замав адсорпција на растенијата кислород воздухот поделба притисокот мора да содржи два чекори работење; Адсорпција и резолуција. Со цел да се добие производ гас постојано, повеќе од две адсорпција легла обично се инсталирани во опрема кислород одлуки, и некои потребни помошни чекори, исто така, се утврдени од аспект на потрошувачката на енергија и стабилност. Секој адсорпција кревет обично мора да одат преку такви чекори како адсорпција, декомпресија, правосмукалка или регенерација декомпресија, црвенило замена, па дури и зголемување на притисокот, и се повторува операции периодично. Во исто време, секој адсорпција креветот е во различни чекори операција. Под контрола на Саладин, работата на неколку адсорпција Кревета, може да се координираат и влечкаат во практични чекори, така што уредот за замав адсорпција притисок може да работи без проблеми и да добие производ гас постојано. За самиот процес на сепарација, исто така, мора да се земат предвид и други компоненти трага во воздухот. капацитетот адсорпција на јаглерод диоксид и вода на вообичаените адсорпција генерално е многу поголема од онаа на азот и кислород, кој може да се отстрани со пополнување на кревет адсорпција со соодветни адсорпција (или само по себе адсорпција на кислород одлуки).

  Бројот на адсорпција кули потребни за производството на кислород уреди зависи од обемот на производството на кислород, перформанси адсорпција и процесот на дизајн. стабилност на работењето на работа мулти-кулата е релативно подобро, но инвестиции опремата е релативно висока. Сегашниот тренд е да се користи високо ефикасни кислород цврста за да се минимизира бројот на адсорпција кули и се користат кратки оперативен периоди за да се подобри ефикасноста на уредот и да ја зачувате како многу инвестиции што е можно.

  Технички карактеристики

  1. Процесот Едноставен опрема

  2. Обемот на производството на кислород е под 10000m3 / h, а потрошувачката на енергија е пониска, а инвестицијата е помала;

  3. Износот на градежништвото е мал, а периодот за инсталација на уредот е пократка од онаа на употреба при ниски температури уред;

  4. Ниски трошоци за работење и одржување на опремата;

  5. Уредот има висок степен на автоматизација во работењето, удобен и брз да се отвори и да престане, и мал број на операторите;

  6. Уредот има силна стабилност работа и голема сигурност;

  7. Едноставна операција, а главните делови се сите од меѓународно признати производители;

  8. Увезени кислород молекуларни сита со супериорни перформанси и долг животен век;

  9. Силни оперативна флексибилност (чувствувате оптоварување линија и брза конверзија брзина).

  Технички индикатори

  1. Производ големина: 100-10000nm3 / ч

  2. чистота кислород: 90-94% или поголема, што може да се прилагоди во 30-95% опсег според кориснички барања.

  3. потрошувачка на енергија на производството на кислород: кога чистота на кислород е 90%, потрошувачката на електрична енергија се конвертира во чист кислород е 0.32-0.37kwh / Nm3

  4. Кислород притисок: не повеќе од 20kpa (може да биде под притисок)

  5. енергија: поголемо од или еднакво на 95%


 • Претходно:
 • Следно:

 • WhatsApp Онлајн Chat!